marteniza.dir.bg

 

Глогът на Марион Колева - Стихове, повести, разкази, материали и всякакъв друг сбирщайн 2007-2012 включително Моля не пишете коментари тук, опцията е деактивирана
Още публикации
Фото Галерия
Интервюта
Лични файлове
Връзки
За старите приятели
За Мен + Под псевдоним

БЛОГ АРХИВ
«« май 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    



Глогът на Марион Колева - Стихове, повести, разкази, материали и всякакъв друг сбирщайн 2007-2012 включително Моля не пишете коментари тук, опцията е деактивирана 15:05
« Обратно
Теракотени войници пазят гробницата на император Цин Шъхуан
През 1974 година, при изкопаването на кладенец, китайски селяни в околностите на град Сиан се натъкват на голям брой счупени статуи. Те искат да ги изхвърлят, но един експерт по защита на културните паметници решава, че отломъците може да се окажат брънка от важно откритие. Той съобщава за находките в местното управление за защита на културното наследство. През следващите години частично са разкопани прословутата гробница на императора Цин Шъхуан и неговата бойна конница от теракотени войници и коне.
Цин Шъхуан-ди (259 — 210 г. пр. н.е.) е владетел на царството Цин (от 246 г. пр. н.е.). Той слага край на многовековната епоха на Воюващите царства. Към 221 пр.н.е. установява единолично господство върху цялата територия Вътрешен Китай и влиза в историята като владетеля на първата централизирана китайска държава. Колосалната кампания по обединението на Поднебесната империя е завършена през 221 г., след което новият император провежда поредица от реформи за утвърждаване на завоюваното обединение. Цин Шъхуан обявява прекратяването на всички войни завинаги, събира от князете оръжието им и го претопява, построявайки от тях 12 големи монумента. Императорът обръща голямо внимание на селското стопанство и подпомага развитието на частната собственост върху замята. Успоредно с това уеднаквява паричната система в държавата и построява голяма пътна мрежа. Въвежда единна система на мерки и теглилки. Въз основа на езика и писмеността на държавата Цин, в новата империя се обединяват езика и писмеността, изписването на йероглифите се стандартизира. За столица на империята е избран Сянян, недалече от съвременния град Сиан. Тук са доведени сановниците и велможите от всички покорени държави. За да се подтиснат центробежните тенденции по места, империята е разделена на 36 военни окръга, с управители назначавани лично от императора. В знак на обединението отбранителните стени са разрушени. Запазени са само тези на север, като отделните части са укрепени и свързани: по такъв начин новосъздадената Велика китайска стена защитава Средното царство от варварите номади.
Основаната от него династия Цин, която според намеренията му трябва да управлява Китай в продължение на 10 хиляди поколения, е свалена няколко години след смъртта му.
През последните десет години от живота си императорът рядко се задържа в столицата. През периода 219-211 г.пр.н.е. прави ритуални обиколки в империята си, по време на които оставя своя знак на седем свещени планини. Маркирането се извършва по оригинален начин: на върха на всяка планина е поставена каменна колона или стела, на която е гравирана поетическа възхвала на императора. Каменните стели не достигат до нас, но шест надписа са преписани от историка Съма Циен и благодарение на него можем да прочетем част от посланията.
Повече от всичко императорът се безпокои от идването на смъртта. По време на своите пътувания той се запознава с различни магьосници, надявайки се да узнае от тях тайната на елексира на безсмъртието. През 219 г.пр.н.е. той изпраща експедиция за търсенето му към островите на Източно море (вероятно в Япония). Конфуцианските учени виждат в това просто суеверие, заради което си плащат жестоко: по заповед на императора, според преданието, 460 от тях са закопани живи в земята. През 213 г.пр.н.е. Ли Съ убеждава императора да издаде заповед за изгарянето на всички книги, с изключение на онези, посветени на селското стопанство, фармацията, медицината и гаданияата, забраняват се частните училища. В последните години от живота си, разочарован от липсата на перспектива за постигане на безсмъртие, Цин Шъхуан все по-рядко предприема обиколки из страната, ограждайки се от света в огромния си дворец. Избягвайки общуването с простосмъртните, императорът очаква, че ще бъде обожествен. Вместо това, тоталитарното му управление поражда растящо с всяка година недоволство. Разкривайки три заговора, императорът няма основание да се доверява на приближените си. Умира през 210 година по време на поредната обиколка на владенията си.
Нищо друго не илюстрира така добре могъществото на Цин Шъхуан ди от размерите на погребалния комплекс, който той започва да строи приживе. Гробницата е в центъра на вниманието му още от 13-годишна възраст. Тогава започва работата по нея, така ни осведомява Съма Циен. За построяването на мавзолея недалеч от днешния град Сиан са привлечени 700 000 работници и занаятчии.
След като могилата с погребението на първия ипмератор е идентифицирана през 1974 година, нейното проучване продължава и до днес.
За съпровождането на императора в света на отвъдното е изваяна многобройна теракотена армия. Войниците са в естествен размер, лицата им са майсторски индивидуализирани, в миналото телата им са били ярко оцветени.
За раздлика от предшествениците си — например, владетелите на държавата Шан (ок. 1300-1027 г. пр. н.е.), императорът се отказва от масови човешки жертвоприношения.
Гробницата на Цин Шъхуан се намира в планината Лишан, предградието на гр.Синан, китайската провинция Шанси. Площта й е 56 квадратни километра. Около мавзолея са разположени различни малки гробници, в които е погребана сбитата му, както и над 500 паметника на загиналите при строителството на комплекса. Броят на разкопаните статуи-войни в околните трапове непрекъснато расте. Открити са множество бойни колесници /някои от тях – бронзови/ и статуи на коне /някои от тях – златни/.
Находките предизвикват голям интерес. Мястото винаги е пълно с туристи. Всички държавни глави и правителствени ръководители, които са имали възможност да посетят комплекса по време на визитите си в Китай, са били силно впечатлени. Рейгън смята гробницата за осмото чудо на света.
Поради техниките за разкопки и защита на скъпоценните културни паметници, понастоящем, китайското правителство още не иска да бъде отворена главната част от гробницата на императора Цин Шъхуан.
През последните няколко години, в околните ями са открити над 5000 културни артефакти, много от които са безценни експонати.
Цин Шъхуан е останал в историята като спорен управник. В традиционното изображение обликът му на чудовищен тиранин е тенденциозно преувеличен. Управлението на Цин е основано на принципите на легизма, изложени в трактат на Хан Фей. Всички запазени писмени свидетелства за този император, обаче, са пречупени през призмата на конфуцианския мироглед, преди всичко на Съма Циан. Затова има вероятност, в привежданите от него сведения, да е отразена конфуцианската антицинска пропаганда, насочена срещу легистите.

При обединението на империята, властелинът провежда редица мерки за стимулиране развитието на обществото, икономиката и културата в държавата - уеднаквяването на паричната система, йероглифите и т.н. Всички следващи китайски династии наследяват и прилагат административно-бюрократичната система на управление, създадена при първия император.
От друга страна, според летописците, Цин Шъхуан е много жесток и владетел, който обича разкоша. Те дават красноречиви названия на мащабните му акции: например, „Избиване на образованите и изгаряне на книги в дълбока яма”. Той отстранява онези представители на елита, които разпространяват различни от легистките идеи.
Съдбата на Цин Шъхуан несъмнено подхранва въображението на творците от древността до наши дни.
По мотиви от историята на обединението на Китай, през 1999 Чън Кайгъ година снима филма „Император и убиец“, който следва сюжета на съчинението „Ши цзи“ на Съма Циен. През 2002 година Чжан Имоу снима на тази тема най-скъпия филм в историята на китайското кино до този момент - „Герой“.
През 2006 година на сцената на Метрополитен-опера (Ню-Йорк) е премиерата на операта „Първият император“ (композитор — Тан Дун, режисьор — Чжан Имоу). Партията на императора изпълнява Пласидо Доминго.
През 2008 година ролята на Цин Шъхуан в холивудския филм „Мумията: Гробницата на императора на драконите“ изпълнява Джет Ли.
Съдейки по откритите до момента културни паметници и исторически материали около грбницата, може да се каже, че мемориалният комплекс си съперничи само с пирамидите на египетските фараони. Гробницата край днешният град Сиан е като копие на царството на династия Цин. Император Цин Шъхуан се стреми към продължаване на властта и след смъртта си, но скоро след неговата кончина пламват селски въстания и династични борби. В резултат на това, цялото му семейство е избито. Все пак, тази най-голяма императорска гробница е запазена за над 2000 години, и става „свидетел” на китайската история. Във връзка с огромната историческа стойност, през 1987 година, гробницата на императора Цин Шъхуан и статуетките-войни и коне са вписани в „Списъка на световното културно наследство” на ЮНЕСКО.




25 Април 11, 15:05   

0.0934