marteniza.dir.bg

 

Глогът на Марион Колева - Стихове, повести, разкази, материали и всякакъв друг сбирщайн 2007-2012 включително Моля не пишете коментари тук, опцията е деактивирана
Още публикации
Фото Галерия
Интервюта
Лични файлове
Връзки
За старите приятели
За Мен + Под псевдоним

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          



Глогът на Марион Колева - Стихове, повести, разкази, материали и всякакъв друг сбирщайн 2007-2012 включително Моля не пишете коментари тук, опцията е деактивирана 15:04
« Обратно
Тадж Махал
Произходът на името "Тадж Махал" не е ясен. Придворните истории от царуването на Шах Джехан /или Джахан/ го наричат просто "гробницата на Мумтаз Махал". Общо взето се вярва, че "Тадж Махал” (Обикновено превеждано като "Царският Дворец" или "Царството на двореца" ) е кратка версия на името Мумтаз Махал. Мавзолеят се намира в град Агра, Индия и е построен от моголския владетел в памет на любимата му съпруга /той имал голям харем/.
Легендата гласи, че през 1607 г. когато принц Кхуррам, третият син на император Джаханги от кралското семейство Мугал, се разхождал по чаршията Меена, съпътстван от върволица ласкаещи го придворни, той забелязал млада продавачка на коприна и стъклени маниста. Моминското име на момичето било Арджуманд Бану Бегам. След 5 години (в тези години принцовете не се женили само по любов) 20- годишният вече бъдещ владетел се оженил за своята 19 - годишна булка. Било приказна връзка още от началото, от онези дето устояват на интригите и клюките в двора, битки за престола и на съблазните на властта след коронясването. Някои твърдят, че става дума за втората му жена, която била принцеса мюсюлманка. Независимо каква е предисторията, двамата имат 14 деца. Мумтаз Махал придружава съпруга си при всички негови военни походи. Някогашното момиче Арджуманд, Мумтаз Махал /възвишената в двореца/, умира при раждане на 39-годишна възраст, след 19 години брак, по време на военна кампания /през 1631 година/. Съпругът й Кхуррам, провъзгласен за владетел под името Шах Джехан /господар на света/, гравира историята им на камък. Тадж Махал е живият символ на неугасващата любов между владетеля и момичето. Коя друга любовна история има толкова величествен паметник?
Тадж Махал е смятан за най-бляскавия паметник на моголската архитектура, „стил, съчетаващ ислямски, индийски и персийски емеленти”. През 1983 година той е включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.
Въпреки че централната сграда с известния си бял купол е най-популярният образ на Тадж Махал, съоръжението представлява много по-голям комплекс от функционално свързани сгради. Строителството започва около 1632 година и е завършено около 1653 година, като в него участват хиляди строители и занаятчии. Някои философи и архитекти твърдят, че в неговите елементи е „закодирана” молитва-послание и че градежът всъщност представлява „тронът на Аллах”. Мохамед описва трона на Аллах като бяла перла, поставена върху четири колони. Което в някакъв смисъл не противоречи на общоприетото, а допълва смисъла на ансамбъла.
Какво разказва легендата във връзка с мавзолея? В последните мигове преди смъртта си, Мумтаз Махал моли своя съпруга (Шах Джахан)да й построи най-голямата и величествена гробница в света.Той трябвало да посещава гробницата всяка година на датата на смъртта й. Шах Джахан бил дълбоко съкрушен от смъртта на съпругата си, но въпреки всичко той удържал на думата си.След приключване на двегодишен траур, строителството на мавзолея започва през 1633 година. За място на сградата е избрана голяма градина на брега на реката, собственост на раджа Джай Сингх; мястото е предпочетено, тъй като то се вижда добре от дворците в Червената крепост.Главният архитект на строежа се казвал Иса. Куполът на Тадж Махал бил направен с форма на сълза, която според Иса била сълзата на Аллах. Главна помощница на Иса била Джаханара-най-голямата дъщеря на Шах Джахан. Бракът й,сключен по политически причини, носел само нещастие на принцесата. В процеса на съвместната им работа, обаче, между Джаханара и Иса се родила истинската любов.20хиляди души работели тук в продължение на 21 години.След 21 дълги години на труд Тадж Махал бил завършен.Той олицетворявал истинската и чиста любав на Шах Джахан към съпругата му, но и любовта на Иса към Джаханара.
Разноските по строителството на екстравагантния мавзолей се оказали тежко бреме за държавата и довели до сериозна финансова криза. Когато през 1658 г. се разнесла вест за сериозно заболяване на Шах Джахан, четирима от синовете му незабавно си оспорили трона. Победителят Аурангзеб намерил баща си оздравял, но узурпирал властта и последните 8 години от живота си Шах Джахан прекарал затворен в Червената крепост, съзерцавайки Тадж Махал. Аурангзеб погребал баща си в същия мавзолей, въпреки че Шах Джахан е предвиждал да построи за себе си отделна голяма гробница. Черно копие на бялага сграда от другата страна на реката. Нещо, което щяло да доведе икономиката на страната до пълно изтощение.
В началото на XIX-ти век британският генерал-губернатор планира да разруши Тадж Махал и да го продаде на парчета, като монументът е спасен единствено поради липсата на потенциални купувачи в Англия.
Комплексът Тадж Махал е дълъг 580 метра и широк 300, като в ограденото с висока стена пространство освен мавзолеят и джамията са разположени конюшни и ханове и за видни гости.
Самият мавзолей е с квадратна основа, заоблен по ъглите, всяка от страните е дълга 56.6 метра, с голяма централна арка по средата и по-малки арки от двете ѝ страни. На всеки ъгъл е разположен малък купол, а централният купол, висок 70 метра, наподобява огромна перла. Фасадата на мавзолея е покрита с резба и инкрустации от цветни камъни, като стиховете от Корана са съчетани с флорални мотиви.
Портата на комплекса е висока 30 метра, като целта е гробницата да не се вижда преди да се мине през портата. Оригиналната врата на портата, отмъкната от индуски войски през XVIII-и век, е била от масивно сребро, като по нея са били наковани 1100 пирона с главички от сребърни монети. Покриващите портата калиграфски надписи изглеждат еднакви по размер, като за целта буквите постепенно са увеличавани отдолу нагоре.
Градината (Чар багх) на комплекса, дълга и широка по 300 метра, символизира мюсюлманския рай, в който според Корана текат четири реки – от вода, мляко, вино и чист мед. Днешната градина е бледно подобие на оригиналната. Дърветата са били кипариси /символ на смъртта/ и плодни дръвчета (символ на живота). В каналите, разделящи градината, са плували пъстри риби, а сред дърветата са били пуснати най-различни птици.
Гробницата е разположена върху платформа, висока 6.7 и 95 метра в квадрат, като единственото двойно стълбище води към мавзолея.
По страните на платформата се издигат 4 минарета, високи 41.6 метра, които са леко наклонени навън: при евентуално земетресение минаретата е трябвало да паднат встрани, а не върху гробницата. На всяка кула е изписана по една буква, като заедно те се четат ар-рахман (всемилостивия), едно от 99-те имена на Аллах..
Вътрешността на мавзолея се състои от централна зала с великолепна акустика и четири осмоъгълни зали отстрани - те са били предвидени от Шах Джахан за гробници на членове на императорското семейство, но Аурангзеб пренебрегва волята на баща си. Под залата е разположена крипта (макбара), в която се намират гробовете на Мумтаз Махал и Шах Джахан. В централната зала са разположени копия на гробовете, тъй като е било обичайно да се прави частен и публичен гроб. Гробовете в залата, украсени с полускъпоценни камъни, първоначално са били обградени със сребърен параван, но Аурангзеб го заменя с великолепен мраморен параван. Някои от мозаечните цветчета, украсяващи паравана, са съставени от над 60 детайла и създават илюзия за обемност. Над гробовете гори лампа, чийто огън никога не трябвало да загасва (съвременната лампа е дарена от генерал-губернатора на Индия лорд Кързън, тъй като оригиналната е била открадната).
За хората по света Тадж Махал - мавзолея на Мумтаз Махал, жената на Мугалския император Шах Дажахан, се олицетворява със самата Индия. Неговите извити и красиво изградени куполи и големите четвъртити основи около тях са позната картина от стотици туристически брошури и картички. Тадж Махал е безспорно една от най-забележителните постройки в света. Прославен с величествена архитектура и изящество, той се причислява към най-гордите постижения на човечеството и е неизменна част от списъка на най-големите чудеса на света. Като гробница, тя няма аналог в света, където никаде другаде тленни останики не са били приютявани в такъв неповторим разкош.

25 Април 11, 15:04   

0.2051